Američki sjeveroistok slavan je po crvenom, narančastom i žutom jesenskom lišću, ali zbog klimatskih promjena njegovo šarenilo nestaje, čime je ugrožena i turistička atrakcija ‘promatranja lišća’ koja regiji donosi milione dolara prihoda.
“Zbog klimatskih promjena sve je manje vjerojatno da ćemo i ubuduće moći gledati prizore jesenskog šarenila”, poručio je za AFP Andy Finton, šumski ekolog iz organizacije The Nature Conservancy u Massachusettsu.
Nekoliko osjetljivih faktora treba se poklopiti kako bi lišće koje krasi razglednice iz Nove Engleske dobilo svoje živopisne boje i privuklo turiste da u listopadu posjete savezne države poput Vermonta, Mainea i New Hampshirea.
Prava kombinacija ljetne temperature i količine padalina te kraćih sunčanih dana i hladnijih noći poslije ljeta uzrokuju razgradnju klorofila u lišću, a time do izražaja dolaze njihovi žuti i narančasti pigmenti, karotenoidi, zaslužni za zlatnu boju stabala jasena i breze.
No arboristi su mnogo zabrinutiji za drugi, složeniji hemijski proces kojim lišće proizvodi šećer zaslužan za pojavu crvenog pigmenta antocijanina u lišću šećernog javora i nise.
Kombinacija iznadprosječno toplih dana, toplih noći i naoblake uzrokovane povećanom količinom oborina usporava proces fotosinteze, zbog čega je ugrožena pojava promatračima omiljene zagasitocrvene nijanse lišća.
“Boje lišća postat će prigušenije”, kazao je Finton.
Putovanje na mjesta gdje se može promatrati i fotografirati jesensko šarenilo u mjesnom se žargonu naziva “leaf-peeping”.