Grenlandska ledena ploča prošle godine bila je najmanja u istoriji, odnosno od 1948. kada je počelo da se mjeri bilježenje ovih podataka, pokazuje najnovija studija.
Grenland se topi brže nego ikad, a veliki pad površinske mase uzrokovale su, ne samo visoke temperature, već i određeni atmosferski uslovi koji su postali učestaliji zbog klimatskih promjena.
“Decenijama uništavamo led koji se gradi hiljadama godina. Ono što mi ovde radimo ima ogromne posljedice na cijelu planetu“, rekao ja za Independent Marko Tadesko, vođa studije.
Ledena ploča Grenlanda je po veličini druga u svijetu i prekriva 80 odsto površine ostrva.
Prema studiji objavljenoj u časopisu Kriosfera, ledena ploča je prošle godine izgubila oko 600 milijardi tona vode, što je dovelo do porasta globalnog nivoa mora oko 1,5 milimetar.
Usljed ubrzanog topljenja posljednjh decenija doprinijela je porastu 20-25 odsto nivoa mora. Ako se potpuno otopi nivo mora mogao bi da naraste za 23 metra.
Studija takođe ukazuje da na to da naučnici potcjenjuju opasnost od leda i potencijalni porast globalnog nivoa mora.
Što se tiče Grenlanda, visok atmosferski pritisak spriječava stvaranje oblaka i propušta više sunčeve svjetlosti, što rezultira manjkom sniježnih padavina, prenosi portal Nezavisne.com.
Ledene polarne kape i ledena ploča Grenlanda tope se šest puta brže nego devedesetih godina, navodi se u istraživanju objavljenom prošlog mjeseca.
Visoka stopa topljenja odgovara modelu “najgoreg scenarija” globalnog zagrijavanja prema Međuvladinom panelu o klimatskim promjenama (IPCC), koji pretpostavlja da bi nivo mora mogao da se podigne za jedan metar do 2100. godine, ako emisija gasova sa efektom staklene bašte nastavi da se povećava.
To bi stotine miliona ljudi dovelo u opasnost od poplava i moglo bi da promijeni slanost okeana, što bi poremetilo morske ekosisteme.