Ajkule su najzanimljivije životinje jer imaju najjači imunološki sistem na svijetu koji se razvijao tokom 400 miliona godina evolucije. Zahvaljujući tome ajkule su razvile sposobnost da im rane vrlo brzo zarastaju, a otporne su na brojne bolesti, viruse pa čak i na rak.
Zato se ajkulina krv i tkivo koriste u brojnim istraživanjima novih antivirusnih lijekova kao i lijekova za kancer te brojnih bolesti uzrokovanih staranjem.
Osim toga, velike bijele ajkule često u krvi imaju opasne teške metale, ali to ne utiče na njihovo zdravlje.
Morski biolozi Univerziteta u Majamiju analizirali su uzorke krvi 43 velike bijele ajkule, koje su uhvatili u vodama Južne Afrike, a zatim ponovo pustili.
Ispostavilo se da krv ajkula sadrži visok nivo olova, arsena i žive, pri čemu je njihova koncentracija bila dovoljna da ubije ili barem ozbiljno naškodi drugim kičmenjacima.
Naučnici se nadaju da bismo mogli da koristimo ajkule za mjerenje nivoa zagađenja voda.
– Sada imamo još jedan važan razlog da ove životinje sačuvamo od izumiranja zbog prevelikog ribolova, kao što se to trenutno događa u mnogim dijelovima svijeta – objasnio je glavni istraživač studije Mahmood Shivji, doktor nauka, direktor istraživačkog centra “Save Our Seas”.
Ajkule žive u svim morima I okeanima, neke vrste vole toplije vode, a neke hladnije. U Jadranskom moru živi 30 vrsta ajkula ali one nisu opasne za ljude.
Morski psi su zanimljivi I po tome što tokom života izgube više od 30.000 zuba. Njihov mozak kupi električne signale koji emitiraju sva živa bića pa žrtvu mogu naći u mutnoj vodi ili potpunom mraku.
Mnogi ne znaju da morski psi imaju tri načina razmnožavanja:
– Legu se iz jaja
– Žive mladunce rađa majka
– Legu se iz jaja, ali u tijelu majke koja onda rađa mladunce
Ajkule mogu biti duge između 20 centimetara (morski pas pigmej) pa do 18 metara (gorostasna psina) zavisi od vrste. Iako se smatraju opasnim za ljude, to nije baš tačno jer vise ljudi umre od ozljeda zbog pada s kreveta nego od ugriza ajkule.
Morski psi su poznati I po tome što su svaštojedi koji će pojesti gotovo sve što pronađu u okeanu ili moru.
Evo šta je sve pronađeno u stomacima morskih pasa:
1. Nastavnik
U februaru 2014., srednjoškolski nastavnik Sam Kellet vršio je podvodni ribolov na južnoj obali Australije, kada ga je pojela bijela morska ajkula. Policija je na mjestu događaja pronašla samo njegov pištolj za podvodni ribolov.
2. Kopnene ptice
Jednom obdukcijom otkriveni su ostaci ptica koje se obično nalaze na kopnu, ali ovaj put u želucu morske ajkule. Ali kako je kopnena životinja završila u trbuhu morske ajkule niko ne zna.
3. Krava
Ovaj incident se dogodio u oktobru 2016. godine u Indijskom okeanu. Vjeruje se da je krava pala s broda koji je prevozio stoku, a morski pas je iskoristio ukusnu poslasticu koja je pala s neba. U stomacijam ajkula pronađeni su I polarni medvjed, jelen, krokodil a jednom čak čitav kokošinjac sa kokoškama unutra.
4. Ljudska ruka
Gledatelji akvarija Coogee bili su šokirani kada su vidjeli kako beba morski pas gricka ljudsku ruku s tetovažom na sebi. Prije nekoliko godina u tijelu ajkule pronađena je ljudska ruka sa prstenom.
5.Otrovna zmija
U Australiji otrovne zmije omiljeni su zalogaj morskom psu jer su imune na zmijski otrov. U jednoj ajkuli je pronađen dikobraz koji ima oštre bodlje po cijelom tijelu.
6. Željezni oklop
U jednoj ajkuli je pronađen željezni oklop sa odijelom. Osim toga u morskim psima pronađene su I brojne automobilske tablice i gume, video kamera, barbi lutke I torba puna novca.