Priča iz Holandije: Građani sami traže testiranje

Aktuelno

Destan Kolašinac je penzionisani profesor iz holandskog grada Leidena uz obale Sjevernog mora. Kolašinac je rođen u podneblju Sjenice, studirao u Sarajevu, a bio je profesor sociologije u srednjoj školi u Bosanskom Brodu odakle je  početkom marta 1992. došao u Holandiju sa porodicom.  

Stanje oko koronavirusa u Holandiji je, kao i u drugim zemljama Evrope i širom svijeta drastično, vrlo teško, sa mnogo neizvjesnosti i nejasnoća što kod mnogih građana uzrokuje brigu, uznemirenost, paniku i strah.

Kolektivni imunitet

Kolašinac nam kazuje njegovu priču:

„Lično mislim da je vlada Holandije preduzela i preduzima adekvatne mjere u cilju zaštite svojih građana i sprečavanja širenja epidemije koja je sad, nažalost, već svjetski prerasla u pandemiju.

Doduše holandskoj vladi se zamjera da je prije dvije nedjelje olako donijela “blage mjere” računajući na postepenu dogradnju kolektivnog imuniteta i na samoodgovornost građana. Za prvu zamjerku, po meni ima opravdanog nezadovoljstva jer odista nije dobro procijenjena, ali svaki početak je težak pa zatečenost ovim krupnim događajem može da se razumije i ima razloga za oproštaj. Ali i druga zamjerka je možda djelimično, donekle tačna. Elem, morala je vlada odmah biti strožija i jasnija u mjerama protiv širenja koronavirusa“,  kaže Kolašinac.

Dodaje da je novim pojačanim mjerama donesenim prije neki dan tu blagu, blago rečeno ʻpaušalnuʼ procjenu vlada ispravila, pojasnila i konkretizovala. Mjere su produžene do 1. juna i građani shvataju sve više ozbiljnost situacije. Velikim brojem poštuju i sprovode odluke, a anketom tv novinara povjerenje u donošenje odluka od vlade u krizi je sada u Holandiji iznad 92 %.

„S obzirom na to da se uopšteno malo zna o virusu i da još ne postoji vakcina protiv te bolesti holandska vlada preduzima mjere i daje jasne instrukcije i upute građanima. Po meni za sad, zadnjih dana i uspješno. Higijenske preporuke su jednake kao i u drugim zemljama. Rad od kuće, gdje je god moguće se preporučuje. Ograničava se putovanje i korištenje javnog saobraćaja, voz, autobus, metro. Ne dozvoljava se slijetanje aviona iz onih zemalja u kojima pandemija donosi veliku smrtnost. A odavde, sa Shiphola, aerodrom u Amsterdamu jedino uzlijeću avioni ka odredištima da se holandski državljani vrate koji su se zatekli u inostranstvu. Muzeji i pozorišta se zatvaraju za publiku“, objašnjava Kolašinac.

Kolašinac: Mjere su produžene do 1. juna

Ističe da su kulturne manifestacije i aktivnosti otkazuju. Škole i obdaništa ne rade.

„Izuzetak čine školarci čiji roditelji rade u zdravstu, policiji, protivpožarnoj zaštiti, u javnom saobraćaju. Ali se čine napori da učenici i studenti prate nastavu online. Prodavnice se moraju organizovati tako da između mušterija mora imati odstojanje od 1,5 metra kako na kasi tako i u prostoru prodavnice, isto i u apotekama i drugim radnjama. Kazne su pooštrene i ubrzo će se primjenjivati a dostižu i do 400 eura  za građanina, a za preduzeće i do 4000 eura“, ističe on.

Dodaje da stariji i hronično bolesni imaju prioritet zaštite i izolovanosti da se virus ne širi, starački domovi i manji oblici stanovanja u zgradama sa starijim osobama su zatvoreni za posjete. U bolnicama su posjete zabranjene.

Maske nisu obavezne

Dodaje da je “pomame za zalihama” prisutna kod većine ljudi.

„Očigledno i nažalost, a ne samo kod mene u Holandiji ili kod bosanskog građanina. Za Bosnu tamo je još razumljivije jer se brzo osvježe sjećanja minulih stradalničkih događanja. Neizvjesno je koliko će trajati ova izolacija. To je tačno. Zato imam razumijevanje, ali uz dužno poštovanje mogu i iskustvom i činjenjem sugerisati da zalihe duže od nedjelju dana nisu potrebne ni u najlošijim uslovima“, navodi on.

Kada je u pitanju nošenje maski i rukavica u Holandiji to nije obavezno.

„Za sad, koliko je meni poznato nije o tome ništa naređeno u mjerama vlade. Na ulici ne vidim nikoga sa rukavicama nit maskama. U bolnicama i zdravstvenim ustanovama to se preporučuje, svakako. Čujem da se govori o nedostatku tih i drugih zaštitnih sredstava. Također građani se ne pozivaju masovno na testiranje već samo oni sa simptomima koronavirusa. No, građanin može samoinicijativno da zatraži testiranje“, priča nam Kolašinac.

Shares