Tek nakon 20 godina je bivši američki predsjednik Bill Clinton progovorio o svojoj aferi sa Monikom Lewinsky, tadašnjom stažisticom u Bijeloj kući. I to za potrebe snimanja filma o njegovoj supruzi Hillary. Bračni par kazivao je o razlozima te tamne mrlje u Clintonovom politčkom životu, već godinama se oboje kaju, a saglasni su da se radi o grešci.
Tada je Clinton bio pozvan na smjenu, a sada pojašnjava da se ljubovanjem sa Lewinsky borio protiv svoje anksioznosti. Pritisak posla je, kaže, bio prevelik.
Na pitanje zašto je toliko riskirao sa svojom porodicom, brakom, ali u konačnici i zemljom koju je vodio, Clinton je rekao kako ni o čemu nije razmišljao kada je varao.
Berlusconi zabavljao javnost
„Jednostavno, osjećaš kao da posrćeš, kao da se borba od 15 rundi produžila na 30 i tu postoji nešto sa čime ćeš se zaokupiti barem na kratko. Svačiji život je prepun pritisaka, razočarenja, terora, strahova… Na sve sam načine pokušavao suzbiti svoju anksioznost…No, danas sam sasvim druga osoba, nisam onakav kakav sam bio prije 20 godina“, rekao je bivši predsjednik SAD autoru dokumentarca.
Zna se da svugdje ima „clintona“, doduše negdje se time javnost „zabavlja“ više, ponegdje manje. U Evropi, sjetimo se, italijanski premijer Silvio Berlusconi, godinama je bio glavni zavodnik među političarima. O njegovim ljubavnicama brujali su svjetski mediji, a u jednoj aferi je morao pred sud jer je njegovo zabavljanje otišlo predaleko. I bivši francuski predsjednik Francois Hollande našao se u centru skandala zbog afere sa slavnom glumicom Julie Gayet.
A kod nas?
Poznato je da je kod nas to raširena pojava, svi o tome mahalaju, doduše poluglasno.
Da li i koliko ti specifični odnosi kakve smo gledali kod svjetskih lidera štete radu naših zvaničnika i utječu li na njihove odluke, za portal “Bolja strana” govorili su politički analitičar Almir Terzić i psiholog prof. dr. Dženan Skelić.
Terzić smatra da su ljubavni odnosi političara spram osoba s kojima su u doticaju, prisutni i u našoj zemlji i da se na određen način razne vrste utjecaja u tom smislu mogu osjetiti, iako možda ne u tolikom obimu kao u svijetu.
Zapošljavanje preko veze
“Nažalost, kod nas su takvih slučajevi izraženi u sistemu kada su u pitanju zapošljavanja, ostvarivanje boljeg statusa na poslu ili raznih vidova ostvarivanja boljeg statusa u društvu. A zbog siromaštva u našoj zemlji. U zakonu o sukobu interesa imali smo da je izvanbračna veza tretirana kao ona koja može osigurati određeni sukob interesa. No, kako je zakon sam od sebe dosta urušen, rekao bih suspendovan usvajanjem novih zakonskih odredbi, ni takvo što više nije sukob interesa – objašnjava Terzić.
Sigurno je, dodaje on, da je i u BiH, prvenstveno zbog siromaštva, prisustan utjecaj ljubavno – partnerskih odnosa.
“Često muškarci na mjestima odlučivanja zloupotrebljavaju siromaštvo i to nije strano u BiH. Javne osobe treba da se ponašaju odgovornije u tom kontekstu nego osobe koje nisu u takvoj poziciji moći. Ne mislim da te žene imaju savjetodavnu ulogu, ali vjerujem da žene u takvoj konstalaciji mogu za sebe da priskrbe određene privilegije na koje nemaju pravo. Sigurno da oni mali utjecaji mogu biti prisutni kroz troškove reprezentacije. Na koncu, imali smo brojne afere. Sjećamo se afere u Federalnoj vladi kada je bilo utvrđeno da je ministar od budžetskog novca kupovao donje rublje – ističe Terzić.
On podsjeća da u takvim slučajevima nije u pitanju privatni odnos već javna funkcija i trošenje javnog novca te da takve pojave treba suzbiti i kazniti jer se radi o klasičnoj vrsti zloupotreba.
Čaušesku, Clitnon, Milošević
Psiholog prof. dr. Dženan Skelić ističe da treba razlikovati zonu utjecaja od zone zabave, seks afera i slično. Afera Clintona i Lewinsky nije afera utjecaja, već zloupotrebe položaja i seksualnog uznemiravanja podređene u radnom kontekstu. Opet, afere koje se vezuju za Berlusconija, u kontekstu su seks afera, nemoralnog odnosno bludnog ponašanja, a ne, primjerice, zone utjecaja žena na politiku.
“Takvih seks afera ima i u bh. politici kao i u svakoj drugoj, ali se one vješto prikrivaju, maskiraju i prešućuju, jer gajimo javnu sliku patrijarhalnog društva. S druge strane, imamo zonu utjecaja gdje nailazimo na slučajeve na političkoj sceni u kojima svjedočimo kako žene, bilo supruge bilo ljubavnice, iako personalno nisu politički akteri preko svojih muškaraca koji su aktivni na političkoj sceni, ostvaruju enorman utjecaj u javnom, društvenom i prije svega političkom životu – objašnjava prof. dr. Skelić.
Dodaje da je takav slučaj bio sa bračnim parom Čaušesku, bračnim parom Clinton, bračnim parom Milošević.
Ženska vještina upravljanja
“U historiji su, također, poznati i mnogobrojni utjecaji ljubavnica, konkubina, priležnica na političke odluke vladara kako u monarhističkim tako i u drugim društvenim uređenjima. Utjecaj ovih “žena iz sjene” može biti ogroman i često presudan za kretanje jednog društva pa čak i za njegovu sudbinu, nekada u pozitivnom ali mnogo češće u negativnom kontekstu – navodi prof. dr. Skelić.
Prema njegovom pojašnjenju, žene su prirodno agresivnije, teritorijalnije i sklone spletkama koje su temelj svih dvorskih igara odvajkada.
“Žene
su vješte u pridobijanju povjerenja, manipulaciji, služe se vješto emocijama i
seksualnom moći kao alatima za pridobijanje pozicije i utjecaja. Sve u svemu, žene
su, iako uglavnom izvan politike, često preko mušakaraca kojima upravljaju ili
kojima su u mogućnosti manipulirati često moćniji i važniji politički sudionici
od većine muškaraca čije nam je prisustvo očito – zaključuje prof. dr. Skelić.
Skelić: Utjecaj “žena iz sjene” može biti ogroman Terzić: Muškarci na pozicijama koriste moć